Biografie

Ševčík Quartet vznikl v červnu roku 2020 v Praze. Od začátku hraje kvarteto v tomto složení: 1. Housle – Pavla Tesařová, 2. Housle – Michael Foršt, Viola – Matouš Hasoň, Violoncello – Martin Houdek. Kvarteto studovalo od roku 2020 na Pražské konzervatoři pod vedením Radka Křižanovského (Apollon Quartet) a v roce 2021 plynule navázalo na svá předchozí studia na Akademii můzických umění v Praze pod vedením Štěpána Ježka (Bennewitz Quartet). Tři z členů kvarteta studují i své hlavní obory na HAMU v Praze. Pavla Tesařová studuje ve třídě Pavla Kudeláska, Matouš Hasoň u Karla Untermüllera a Martin Houdek u Tomáše Strašila. Michael Foršt studuje na německé Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech u profesorky Hellen Weiß.

Zakládající členové kvarteta jsou předními interprety mladé hudební scény, v červnu 2021 získali 1. cenu na soutěži Talents for Europe, dostali se do semifinále soutěže1 Pražské jaro a také do finále italské soutěže Societa Umanitaria. Ševčík Quartet se zůčastnil i několika mistrovských kůrzů, ve Francii na Musique ala Flaine pod vedením nařpíklad Marii Chilemme (Quatuor Ebene), v německu na Jenuesses Musicales Duetschalnd (Cuarteto Casals), na Akademii můzických umění v Praze pod vedením Rainera Schmidta (Hagen Quartet). Soubor se též zúčastnil projektu organizovaný společností Musethica v Barceloně, kde opakovaně vystoupil s Brahmsovým sextetem společně s Jonathanem Brownem a Ericou Wise. Ševčík Quartet se rozvíjí pod dohledem hráčů z nejlepších českých i zahraničních  komorních souborů, mezi nimi jsou kromě Štěpána Ježka také, Petr Holman (Zemlinsky Quartet), ze zahraničí Günter Pichler (Alban Berg Quartet, Jonathan Brown (Cuarteto Casals) a Yovan Markovitch (Quatuor Danel) a další.

Proč Ševčík Quartet?

Jméno jednoho z nejslavnějších českých houslových pedagogů nás velmi oslovilo, a to z toho důvodu, že tento písecký rodák nejen skvěle učil, ale především zkomponoval neuvěřitelné množství smyčcových technických cvičení, na kterých všichni pravidelně a s láskou už od samých začátků vylepšujeme svojí pravou ruku. Otakar Ševčík je paradoxně známý mnohem více po celém světě než v České Republice, a proto chceme povědomí o něm co nejvíce rozšiřovat. Zároveň bychom tímto rádi navázali na slavný Ševčík – Lhotský Kvartet, který se skládal především z žáků Otakara Ševčíka a byl to jeden z prvních smyčcových a vůbec komorních souborů, který dosahoval mimořádných úspěchu nejen na území Rakouska – Uherska a později Československé republiky.

Otakar Ševčík(1852 Horažďovice – 1934 Písek)

Otakar Ševčík byl jedním z nejvýznamnějších českých houslistů a houslových pedagogů a autorem světoznámé metodiky hry na housle. Mezi jeho nejznámější žáky patří z těch českých např. Jan Kubelík, Jaroslav Kocian nebo Emanuel Ondříček, ze zahraničních pak Mary Hall, Erika Morini nebo Vladimir Reznikov.

Otakar Ševčík vyrůstal v rodině učitele a regenschoriho Josefa Ševčíka, od něhož získal první hudební vzdělání. V deseti letech odešel Ševčík do Prahy na akademické gymnázium a po čtyřech letech byl mimořádně přijat na Pražskou konzervatoř, nejprve do třídy Antonína Sitta, později k Antonínu Bennewitzovi, který jej považoval za svého nejlepšího žáka.

Tři roky byl pedagogem v salcburském Mozarteu, působil také jako koncertní mistr Komické opery ve Vídni. V roce 1875 přijal nabídku na místo profesora na konzervatoři v Kyjevě. V roce 1901 se stal profesorem Pražské konzervatoře, jejímž ředitelem byl tou dobou Antonín Dvořák. Ten zavedl Ševčíkovu houslovou metodiku jako povinnou. V roce 1909 byl Ševčík jmenován vedoucím mistrovské školy na vídeňské Akademii hudby a dramatického umění, kde působil až do roku 1918. Několikrát také profesně navštívil Ameriku. Během svého života vytvořil obsáhlé dílo, které se věnuje progresivní, od té doby nepřekonané houslové technice.

Copyright © 2023 Ševčík Quartet | My Music Band by Catch Themes